2011. november 28., hétfő

Kézimeccs - Fradi Cipruson

November 27-én este Nicosiában rendezték a European University of Cyprus - FTC-PLER férfi kézilabda-mérkőzést, amin persze mi is ott voltunk szurkolni.

A fiúk nagyon jól játszottak és végig vezettek, vagy döntetlen volt az állás.



A magyar szurkolótábor nagyon lelkes volt.



A vuvuzela már a múlté, most a tapsikolás a menő.



A pályán volt akció bőven.



Létszámban és hangerőben is felülmúltuk a ciprusi szurkolótábort.



A meccs eredményeként csapatunk kedvező helyzetből várhatja a férfi KEK nyolcaddöntöbe kerüléséért zajló párharc visszavágóját.



Hiszed vagy nem, a bírók etnikai és vallási hovatartozásáró itt is esett szó.



A végeredmény 22:24. Gratulálunk!!



2011. november 22., kedd

Kantara

Október volt az utolsó hónapunk Nicosiában. A költözésünk okairól és részleteiről majd később.

Észak-Ciprust már szinte teljesen bejártuk, 2 helyre akartunk még elmenni és mivel Nicosiából ezek sokkal közelebb vannak, mint Limassolból, így október utolsó 2 hétvégéjén ismét északra indultunk.

Szombat reggel Kirenia rendkívül hangulatos kikötőjében megreggeliztünk, ráérősen ücsörögtünk még itt egy kicsit, kávéztunk, backgammonoztunk, gyönyörködtünk a tengerben, a középkori várban, majd minden erőnket összeszedtük és elindultunk az utolsó – eddig még nem látott- várunk, Kantara meghódítására.




A Kirenia-hegylánc keleti szélén, 630 m magasan álló egykori kereszteslovag-várból gyönyörű kilátás nyílik a Karpasz-félszigetre és a Famaguszta-öbölre. Tiszta időben még a larnakai Sztavrovuni-hegy is idelátszik.

Kantara várának első írásos említése a keresztes hadjárok idejéből származik. Sőt,úgy vélik, hogy itt adták át Isaac Comnenust Oroszlánszívű Richárdnak 1192-ben. ( "Isaac Comnenus, aki Ciprus uralkodójává kiáltotta ki magát, sértő módon bánt egy hajótörés túlélőivel, melyben a harmadik keresztes hadjáratra tartó Oroszlánszívű Richárd hajói is szerencsétlenül jártak. Richárd bosszúból megdönti Isaac hatalmát. Limassolban elveszi Navarrai Berengáriát, ahol őt Anglia Királynőjévé koronázzák, ezzel Richárd hatalmába keríti Ciprust. Egy évvel később 100.000 dínárért eladja a szigetet a Templomos Lovagoknak, akik ugyanezért az árért továbbadják Guy de Lusignannak, Jeruzsálem trónjától megfosztott királyának.")

1228-ban Kantara várát szinte teljesen újjá kellett építeni a királypártiak ostroma után. Békésebb időkben a Lusignan királyok kedvelt tartózkodási helyéül szolgált vadászataik során.

1489 és 1571 között a vár a velenceiek birtokában volt, akik Ciprust a törökök elleni utolsó bástyaként tartották számon a Kelet-Mediterrán térségben.

A ma látható romok a 13. századból származnak.

























A folytatásban: utolsó észak-ciprusi kirándulásunk, avagy a romok és mozaikok nyomában...

2011. november 21., hétfő

Akrotiri biciklivel

Az idei ősz első biciklitúráján voltunk a hétvégén. Eddig tavasz óta a hőség nem engedte, majd pedig egy hétig megállás nélkül szakadt az eső. Szombaton viszont verőfényes napsütésre ébredtünk nagyon kellemes 23 fokkal, így egyértelmű volt a program. Az Akrotiri félszigetre esett a választás, mivel közel van az új lakásunkhoz (erről majd később), egy részén még nem jártunk és vadregényes tájon bóklászni jó…


Nagyobb térképre váltás

Találtunk egy eldugott öblöt kis kikötővel,



egy elsüllyedt hajóroncsot,



a tél közeledtét jelző virágokat,



és élveztük az elénk táruló látványt.









A limassoli sóstó már kezd feltelni vízzel, persze még korántsem valódi tó, viszont a flamingók már megérkeztek. Közel akartunk menni hozzájuk, de sajnos a tó közepén tanyáztak le, és miután már bokáig süllyedtünk a sárban, feladtuk. Várunk, hátha egyszer beállnak elének egy fénykép erejéig.